Zaměstnání

Celý život jsem pracovala v oboru výpočetní technika, tj. 38 roků
– nejprve to byla obsluha sálových počítačů MINSK 22, ZPA 600, EC 1030, ADT 4500, EC 1045
– později v 80. letech práce na stolním PC, instalace SW na oddělení softwarové podpory, dispečink služeb pro opravy a instalace PC, DTP tj. grafická úprava textu atd. Od roku 2005 jsem v invalidním důchodu. Nadále provádím DTP (konečnou grafickou úpravu - na PC) technického sborníku Univerzity obrany. Znalost počítačové problematiky se mi hodí k mému koníčku, tj. k úpravě fotografií.
Historické fotografie najdete ZDE.

Záliby

Fotografování

Ráda fotografuji, ale jsem fotograf-amatér. Chci svou fotografií zachytit prchavou krásu okamžiku, mám radost, když opravdu ta fotka zobrazí správně tu krásu přírody, která mně v tom daném místě a čase oslovila. Foto ZDE.

  • Začínala jsem s černobílou fotografií s aparátem Weltaflex (klasická zrcadlovka), vyvolávat fotky mě učil otec. Fotila jsem všechno možná, převážně však přírodu. Když jsem se vdala, tak objekty mého fotografování se staly mé děti (léta 60. až 70.).
  • V 80. letech jsem fotila na diapozitivy, ale promítání bylo většinou náročné na místo a čas. Zase jsem hlavně fotila děti.
  • Ještě později se objevila barevná fotografie. To už se však nedaly vyvolávat fotky doma, je to poněkud složitější technologie než černobílá fotka. Nevýhodou v tomto období bylo to, že se člověk vlastně nijak nemohl podílet na tvorbě fotek, jenom v okamžiku focení. Nedalo se dělat žádné výřezy ani korekce apod.(90.léta).
  • Teprve v době digitálních fotoaparátů se zase dá zpracovávat fotografie dle vlastního uvážení, mám na mysli výřezy, ořezy, rámečky apod. Začala jsem fotit s digitálním fotoaparátem Minolta DIMAGE A1 asi v roce 2002. Fotky byly kvalitní a dávaly mi možnost upravovat je na PC. První fotky najdete ZDE.
    Taky ráda fotografuji květiny, foto ZDE, anebo se pokouším o panoramatické foto, ovšem pouze vlastní úpravou na PC .
  • Od roku 2006 jsem fotila fotoaparátem DYNAX_7D. Je to kvalitní fotoaparát, zrcadlovka, s dobrým objektivem, ale pro mě, na můj současný zdravotní stav, není moc vhodný, protože je dost velký a těžký.
  • Proto jsem v dubnu roku 2008 dostala nový foťáček Canon Digital IXUS. Jsem s ním velmi spokojená, hlavně proto, že je tak maličký a lehoučký, a fotky jsou z něj taky pěkné. (Např. fotky z vyhlídkového letu jsou ZDE. ) Je s ním dobrá manipulace, což mně vyhovuje, protože při "lovení" obrázků jsem nyní omezená svým stavem, hlavně mi překážejí ty francouzské hole. Jsem ráda, že má taky volbu pro focení makrofotografií, ráda takhle fotím květiny a různé detaily z přírody, foto ZDE.

Přes svůj fyzický stav stále chodím do přírody, i když jen na krátké vycházky, a snažím se dál o fotografování.

Turistika

Celý život chodím ráda do přírody. Nejsem turista, který hltá kilometry, ale jsem turistka, která se kochá krásou přírody. Již v dětství jsem chodila s maminkou a sourozenci na výlety, později jsem brávala zase já své děti do "lesíčka", jak říkával můj syn.
Když děti odrostly a nechtěly se držet máminy sukně, našla jsem si společnost, se kterou jsem chodila na vandry. Bývalo nás asi okolo 20 milých lidí, všechno plánoval a řídil Vladimír Kalas. Fotky z některých našich toulek jsou ZDE.
Mám ještě jinou společnost, se kterou se vandruje ještě lépe. Chodí nás asi 5-8 a právě proto jsme si bližší. Říkáme si Amazonky a je nám spolu v přírodě moc dobře, foto ZDE. Jsou to prima kamarádky, se kterými vyrážíme pravidelně na naše oblíbená místa. Ukázky míst, která jsme spolu  navštívily, jsou ZDE.
Tyto vandry bývají do dneška, jen já už s nimi nechodím (ze zdravotních důvodů). Jen "vánoční besídky"  si nenechám ujít a ráda si s nimi posedím a zavzpomínám na společné vandry.

Od r. 2009 chodím na pravidelné vycházky s kamarádkami Maryškou a Evou. Máme již rezervován jeden den v týdnu, chodíme skoro za každého počasí. Jsou to sice krátké vycházky, ale velmi milé, které obvykle zakončíme krátkým posezením u kávy nebo svařáku.

Fotky z vycházek i z naší poslední "vánoční besídky" jsou ZDE .

Jóga a jiné moudrosti východu

Moje první setkání s jógou se uskutečnilo v roce 1990. Propašovala jsem se do kurzu Ekologie člověka, který pro své vedoucí pracovníky začal pořádat můj zaměstnavatel. Bylo to šťastné rozhodnutí, protože tento kurz vedl člověk nad jiné povolaný – Ing. Vladimír Zeman. Můj první dojem byl údiv, že s všelijakého polehávání na zemi mám pěkně protažené celé tělo!! To byl úžasný zážitek. Vladimír je ohromný cvičitel, který umí své cvičence nadchnout a vést nepřekonatelným, nádherným způsobem. Je pro mě velkým vzorem, stejně tak jeho partnerka Jana Liberdová.

Později jsem se zúčastnila týdenního kurzu, po kterém jsem se rozhodla vážněji se zabývat jógou, tj. rozhodla jsem se alespoň 15 min. denně cvičit. Snažím se toto rozhodnutí stále dodržet.

Od té doby až do r. 2005 (kdy jsem onemocněla a veškeré aktivity jsem musela omezit) jsem jezdila pravidelně 2x do roka na týdenní kurzy pořádané Vladimírem Zemanem a několikrát do roka jsem se zúčastnila jeho seminářů. Fotogalerii najdete ZDE. Bližší informace jsou na www.sec-brno.cz .


Také jsem pravidelně navštěvovala hodiny jógy u p. Vladimíra Kalase, p. Františka Bendy, od r. 2001 hodiny tajči u p. Jaromíra Pokorného.

Od roku 1998 cvičím sestavy čchi-kungu a tajči. Nejdříve jsem začala klasickou sestavou 24 taomů, později jsem se naučila sestavy 28 a 40 taomů a nakonec v roce 2008 jsem se začala učit sestavu 37. Sestavy mám velmi ráda, cvičím je pro potěšení a pro radost.

V roce 2004 jsem složila zkoušku na cvičitele jógy III. stupně. Při tom jsem musela vypracovat seminární práci na zvolené téma. Já jsem si vybrala téma "Ozdravné aspekty jógy, význam pro současného člověka". Text najdete ZDE (otevře se v novém okně).

Myslím, že za tu dobu, co praktikuji tyto "moudrosti východu", jsem se vnitřně dost změnila. Jsem klidnější, vyrovnanější, umím se lépe vyrovnat se stresy, umím lépe komunikovat s lidmi, umím se těšit z každé maličkosti života. Vše vystihuje tento citát:

 Immanuel Kant: „ Dvojí naplňuje nitro mé obdivem a úctou.
Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“


Poznámka

Přesto, že nejsem úplně zdravá, snažím se svým zálibám stále věnovat. Po intenzivním rehabilitačním cvičení jsem dnes schopna částečně cvičit jógu, sestavy tajči i vyrážet do přírody na vycházky a za novými fotografiemi.
A nakonec ještě jeden citát:

Mistr Echhart – citát o bohu:

„Mlčení a vnitřní ticho je vyšším stupněm než mluvené i představované. Nejvyšším stupněm modlitby je mlčenlivé „prázdné“ sjednocení se základem duše, v němž bezobrazně spočívá BŮH. Naše představy a obrazy o bohu mohou zabraňovat, aby ON do nás vstoupil. Sebedůstojnější OBRAZ stojí v cestě bohu. Vstoupí-li do tebe obraz, musí ustoupit bůh. Pokud obraz odplyne, vejde bůh.“

 

Některé zajímavé odkazy

Vladimír Zeman - www.sec-brno.cz

František Benda - http://www.volny.cz/kalome/ 

Jaromír Pokorný - home.tiscali.cz:8080/~ca226996/ (stránka není aktuální, Jaromír od r. 2005 už tuto činnost nedělá)

Jan Turneber - http://www.wudang.cz/


Papoušíček vrabčí - Kiwinka

V dubnu r. 2005 jsem dostala od svých dětí krásný dárek. Je jím malý papoušek Papoušíček vrabčí. Jmenuje se Kiwi, protože je taky tak zelená - foto ZDE. Zpočátku byla hodně nesmělá. Později se přestala bát, stala se naším velkým kamarádem, skoro členem rodiny. Podle slov našeho syna je to nyní "hlava" rodiny - foto ZDE. Stále prozkoumává celý náš byt, neustále nás pozoruje a u všeho musí být - foto ZDE. Od včerejška, tedy 22.3.2009 už nic neprozkoumá, už nám odešla "do ptačího nebe".

Kontakt

Dana Bartošová

Brno - Štýřice

E-mail: brdana (at) seznam.cz

 


bartod © 2008 Na počátek stránky    |     Hlavní stránka