Batelov

 

Jméno města je odvozeno od vlastního jména Batel a je zmiňováno již od 13. století, ovšem prozatím jako ves. Nachází se na pravém břehu řeky Jihlavy v nadmořské výšce 556 m po obou stranách historické zemské hranice  Čechy -  Morava.
Ve starých spisech a listinách jsou uváděni páni z Batelova, vždy jako „na Novém Batelově a Stránkách“. Z toho lze usuzovat, že starý Batelov se nacházel v prostoru vymezeném kostelem, farou a školou. Na to ukazuje i místní pojmenování „na Hradčanech“. To by ukazovalo,  že zde stávala Batelovská tvrz, jež se r. 1406 uvádí již jako pustá.
Katastr obce se rozkládá na  13,05 km2. Obec spolu s  vedlejšími obcemi Novým Světem a Spělovem má 2 234 obyvatel a rozlohu celkem 17,38 km2.
Farní kostel sv. apoštolů Petra a Pavla byl založen dle současných zpráv archivu farního na místě kostela starého se dřevěnou věží Krištofem Burkhardem baronem Kleem r. 1755, a stavba byla dokončena až  jeho synem Františkem Ludvíkem roku 1760.
Značné rozměry chrámu jakož i provedení stavby ve střízlivém baroku řadí chrám ku zdařilým pracem Kostel byl obnoven a opraven v letech 1874-1875 farářem Františkem Vondráškem. Uvnitř jsou krásné obrazy italských umělců, kopie obrazů z Římských kostelů. Na hlavním oltář i je obraz představující sv. Petra a Pavla loučící se před smrtí.  Boční oltáře jsou vyzdobeny obrazy sv. Barbory  a neposkvrněného početí Panny Marie. Na obraze ze 14. století je zobrazen Kristus na kříži. Na kůru se nachází velké varhany se dvěma manuály a 17 rejstříky, postavené v roce 1839 Františkem Svítilem z Nového Města. V kostele se rovněž nachází hrobka svobodných pánů Burkhardů. 

K chrámu vede schodiště zdobené šesti sochami sv. Petra a Pavla, sv. Cyrilla a Methoděje z r. 1885, sv. Jana Křtitele a sv. Jana Nepomuckého z r. 1888.

 

 





© BaSta 2003 - 2024


¨