pes Faraon

Dagmar Nebeská


Jak správně vychovávat štěně faraonského psa

 

Koupili jste si štěně faraonského chrta? Pak počítejte s tím, že máte nového člena rodiny. Určitě vás mnohokrát vyvede z míry a některé jeho reakce, ať ve věku štěněcím, nebo dospělém, budou pro vás záhadou. Budete-li však svého faraona milovat, pokusíte se každé takové "záhadě" přijít na kloub. To bude první krok k tomu, abyste si spolu dobře rozuměli. Nelze vyjmenovat všechna úskalí, která se mohou vyskytnout, a nelze předem poradit, jak se jim vyhnout. Přesto vám následující informace a rady mohou usnadnit první dny společného života s faraonem a budou vhodné i pro léta další.

Krmení

Štěněti přidělte dvě misky, na vodu a nakrmení. Misku na vodu doporučuji kameninovou se širokým plochým dnem, tedy těžkou. Štěně ji tak lehce nepřevrátí a Vy si ušetříte neustálé vytírání vody. Misku na jídlo dostáváte, ale tvar, barva a materiál nejsou podstatné. Důležité je umístění. Na vybrané klidnější místo (většinou to bývá kuchyně s kachličkami na podlaze) dejte nejprve nějakou podložku, kterou budete s růstem štěněte zvyšovat až do cca 35 cm od podlahy. To proto, že pes má mít při jídle jen mírně skloněnou hlavu, nikdy tedy nestavte misku s jídlem přímo na podlahu. U rostoucího štěněte byste tak mohli podporovat křivení páteře a hlavně špatné postavení předních tlapek (rozbíhavé, připoměňme si, jak pije žirafa). Někteří odborníci takovou možnost kategoricky vylučují, ale při nejmenším musíme vzít na vědomí, že pro vyššího psa je krmení ze země nepohodlné a polyká při tom vzduch. Také klid při jídle je pro psa důležitý, zvykněte si proto se na tu chvilku posadit. Bylo by sice optimální, kdybyste jedli všichni společně, pes z misky a rodina u stolu. Preventivně byste tak zamezili "žebrání". Štěně však jív předem určených intervalech a tak pokusy o skloubení nebývají úspěšné. Naopak bývá ještě větší chaos a ruch, raději se tomu vyhněte.

Krmivo má mít tělesnou teplotu (38 - 390 C) a štěně ji má zkonzumovat během cca 10-ti minut. U faraona jsme trošku shovívaví, zejména u štěněte, jde se totiž během jídla několikrát přesvědčit, zda je okolí bezpečné a pak se k potravě znovu vrací. Příliš však dobu jídla neprodlužujeme, je-li za čtvrt hodiny v misce zbytek, odstraníme ji. Další potravu podáme až zase v určenou dobu. Štěně nesmí jíst kdy se mu zachce! Správně nakrmené štěně má vypadat tak, že by ještě něco malého sluplo! O tom, že dáváte dostatek kvalitního krmiva Vás přesvědčí nejen stav štěněte (lesklá, přiléhavá srst, jasné oči, živost i klidný spánek), ale také častější vážení.

Na rozdíl od potravy zůstává miska s vodou na stoličce stále, průběžně ji měníme za čerstvou a štěně musí mít k ní stále přístup. Je to nezbytné zejména tehdy, krmíme-li granulemi, ať už suchými nebo nabobtnalými.

Počet denních dávek krmení i značku doposud užívaného granulovaného krmiva Vám sdělím ústně, krmivo dostanete na několik dnů sebou. Jednotlivé denní dávky neberte tak přesně na váhu, ráno u některého štěněte bývá organizmus ještě ospalý a štěně jen lehce "snídá", v poledne však už sní dávku větší. K večeru je štěně nepoměrně aktivnější než v jiný denní čas(tzv. soumračná aktivita psů!) a tak večerní dávka potravy bývá největší.

Do budoucna máte možnost krmit pouze dvěma způsoby:

1) granulemi (do 1 roku věku výhradně štěněcími a plnohodnotnými!)

2) domácky vařenou stravou (máte-li strýčka řezníka kupř.)

Samozřejmě doporučuji granulované krmivo, nasáklé vodou tak, aby zůstalo v kouscích. suché krmení zaléváme teplou vodou tak, aby nabobtnalo a bylo měkké, nikoliv aby plavalo a nakonec se proměnilo v kaši. Má-li pes stálý přístup k vodě. reguluje si příjem tekutin sám. (Ostatně ŽADNÉ krmení nezalévejte příliš vodou či vývarem, jinak bude mít štěně naplněný žaludek ještě dříve, než se vůbec dostane k potravě.) Granule totiž v předepsaném množství obsáhnou všechny důležité látky pro rostoucí organizmus štěněte a navíc je takové krmení pro Vás téměř bezpracné. Nedejte se mýlit tím, že Vám NEVONI! Jen zcela nevzdělaní majitelé si myslí, že pro psa je nejlepší šunka či vepřoknedlozelo. Není!

Budete-li přesto krmit domácky vařenou stravou (kvůli strýčkovi!), snažte se, aby to byla strava co nejpestřejší. A k tomu rozhodně zakupte některý z multivitamínových preparátů a do krmení dle návodu přidávejte potřebnou denní dávku. Takových přípravku je dnes už dost, kvalitní jsou fy Bogena nebo Bosch Vitamin - S1. Ale ani tak nedosáhnete optimální vyváženosti potřebných živin.

Trvale se však vyhýbejte silnému koření, konzervačním prostředkům a heřmánku v jakékoliv formě (faraoni bývají na tohle alergičtí!). Zakázány jsou drůbeží kosti, jsou tříštivé a mohou se v zažívacím traktu zapíchnout! Ostatně po stránce výživné jsou zcela bezcenné. Vyhýbejte se úzkostlivé játrům, ledvinám, slezině a plicím, jsou to filtrující orgány a jsou přeplněny jedovatými látkami. Pes po nich dostane okamžitě průjem, což je ovšem to nejmenší, co se mu může stát.

Chcete-li, aby Váš pes měl nějakou zábavu a chcete-li také podpořit výměnu štěněčího chrupu, sežeňte mu na hryzání velký telecí kloub nebo větší kosti z hovězí oháňky, vše vařené. Výborná je také syrová, podélně pokrájená mrkev. Dobrá je i kost "umělá", ale pozor na spolknutí většího kousku, v žaludku totiž bobtná.

Pokud vám štěně odmítne podávané jídlo jde patrně jen o to, že ještě nemá dostatečný hlad nebo si "vybírá". Nebo byl mezi jednotlivými jídly nakrmen ještě něčím jiným. Na to pamatujte při odměňování za něco správného, vždy dáme jen drobeček! Štěně v tomto směru není zapotřebí rozmazlovat a nabízet mu jídlo jiné, dle našeho názoru chutnější. Prostě to jídlo vynechte a další už bude spořádáno s chutí. Faraon mnohdy - zejména v dospělosti - vynechá z ničehonic stravu na jeden či dokonce dva dny. Neznepokojujte se tím, jde o přirozený instinkt. Potřebuje pro své dobré zažívání jednou za čas půst, v přírodě zcela běžný. Každý den se přece nepodařilo ulovit potravu! U běžných plemen na takový půst musí pamatovat majitel, faraon si ho udělá sám a tehdy, kdy to potřebuje. Ovšem delší nechutenství, zejména ještě s jinými příznaky, nenechávejte bez povšimnutí, pak může jít o chorobu a ihned vyhledejte lékaře.

Hygiena

1) Srst

Faraon se kupodivu koupe a to mnohem častěji, než bývá doporučováno běžným plemenům, třeba 1x měsíčně. Nešetřete penězi na dobrém a kvalitním šamponu, zbytečně bych Vám uváděla značky, které mám já. Jednak jsou ze Švédska a USA, ale jinak je i u nás výběr dostatečný. Koupejte ve vaně nebo pod sprchou, co se Vašemu miláčkovi bude líbit, ale vždy dobře spláchnout a pustit ven až po dokonalém vyschnutí - podle počasí a stáří štěněte. Nikdy však nekoupejte v podvečer výstavy, někdy se těsně po koupání objeví lupy. Dejte tedy pokožce čas se přirozeně namastit, trvá to několik dnů. Jinak se faraon jenom leští. Vyřaďte některé svoje starší rukavice (kožené!), oblečte si je a jemným tlakem hlaďte celé tělo ve směru srsti. Zbavíte ho prachu a nečistot, odstraníte vylínanou srst a Váš pes se bude lesknout jako zrcadlo.

2) Uši

Uši jsou u faraona vztyčené a byla by ostuda, kdyby je měl špinavé. Staráme se ovšem jen o vnější zvukovod, vnitřní patří do péče lékaře. Používáme přípravek Ohren Pflege, je to tekutina, která rychle rozpouští maz v záhybech ucha. Tedy nakapeme na vnitřní stranu ušního boltce, ihned ho překlopíme a jemně masírujeme. Smotkem gázy vytřeme Zůstanou-li tam ještě zbytky, ihned opakujeme. Čistíme podle potřeby, většinou stačí 1x měsíčně, ale rozhodně vždy před výstavou.

O vztyčenou část ucha, tedy boltec, se však můžeme starat i jinak, zejména v zimě. Faraoni jsou velice citliví na sníh, mráz, ledovice a zejména solené či jinak ošetřované chodníky. Blíží-li se teplota venku k bodu mrazu, natíráme před každou vycházkou vztyčené ušní boltce z obou stran. Mast naneseme do dlaní, rozetřeme a pak mezi mezi dlaněmi protáhneme boltec zdola nahoru. Používáme mast Bogena nebo čistou vaselinu, optimální je jelení lůj. Nezapomeneme při tom také natřít polštářky tlapek. Vycházka musí být krátká, 15-20 minut,dospělý pes o něco déle. Jen v případě, že se pes intenzivně pohybuje (kupř. na zahradě) a tedy že se boltce dostatečně prokrvují, můžeme se zdržet o něco déle, 30-40 minut. Při vyšších mrazech se musíte venku jen opravdu otočit. Právě s tím souvisí i častější čištění boltců v zimě. Na namaštěné plochy se více usazuje prach a nečistota. Podle potřeby tedy usazeninu odstraníme vlhkým teplým hadříkem, tlapky se většinou sama "ochodí".

Protože jsme u uší, tak ještě jednu důležitou připomínku. NIKDy NEDOVOLTE, aby se faraon hladil po hlavě, a sám to také nedělejte. Nejde - jak se možná mylně domníváte - o poškození ušních chrupavek, faraon staví uši sám, někdy už v šesti nedělích, někdy až ve 3 - 4 měsících. Jde výhradně o PSYCHIKU! Hmat SESHORA je vždy - ve psí mluvě - HMATEM VÍTĚZE! A vy přece s ním nebojujete, je to váš partner. Faraon však takový dotek neuvěřitelně brzy pochopí a bude Vám pak dávat svoje přátelství a smířlivost najevo sklopením uší. Za krátký čas se pak z toho stane zvyk. Na výstavách či jiných předváděních vás pak bude čekat zoufalá práce vyprovokovat faraona ke střehu a mnohdy se vám to ani nepovede. Právě tehdy totiž faraon ví, že "o něco jde" a přilepením uší k hlavě vás ubezpečuje o své dobré vůli vám vyhovět. Chcete-li ho tedy pochválit, podrbte ho pod krkem (napomáhá to hrdému držení hlavy!), poplácejte po plecích či poškrábejte na kořeni nosu. Budou to pro něj pochvaly, které nic nepokazí.

3) Zuby

Budete-li chtít faraonovi čistit zuby kartáčkem a zubní pastou (určené pro psy!), můžete to zkusit, záleží na vás. Faraon má však silný, zdravý a perlově bílý chrup až do pozdního stáří a k tomu můžete přispět daleko přirozenější cestou, než pracnými - a mnohdy i bezvýslednými - pokusy o civilizační metody. Stačí k tomu již zmiňovaná syrová, podélně nakrájená mrkev, uvařené telecí klouby, případně psí suchary. Zároveň tím usnadňujete výměnu zubů. Ale všeho s mírou, jde o zuby, nikoliv o to, aby se pes nasytil!

Ocásek

Věnujme mu několik řádků. Ocásek nemá být stočený ani na zádi, ani stranou, u štěňat z dobrých rodičů a také dobře živených se to nemůže stát. Někdy však jde o zlozvyk, který se s růstem štěněte upevňuje, není-li včas zpozorován. Je to vlastně postupné zkracování svalových snopečků mezi jednotlivými obratli ocasu. Stačí na to pamatovat a při hlazení štěněte na hřbetu a zadečku protáhněte v sevřené ruce s mírným stiskem i ocásek kolmo dolů k zemi. To je vše, je to jednoduché.

Genetická vada nevhodně zatočeného ocásku je tedy v našem případě (za dobu pěti generací) vyloučena. Za desítky let práce s faraony jsem však zjistila u několika jedinců jinou příčinu této vady. VŽDY to bylo nevhodné chování nového majitele v době, kdy malé štěňátko, náhle odloučené z bezpečí od matky a sourozenců, bylo vystaveno delší dobu PSYCHICKÉMU stresu. Dodatečně zjištěné příčiny jsou rozličné a nelze je všechny vyjmenovat. Namátkou uvádím: ponechání štěněte na noční spánek či ve dne samotné a dokonce i v jiné místnosti, přemíra povelů (většinou zbytečných), nevšímavost v době aktivity štěněte, nevyváženost mezi chválou a káráním (chvála musí bezpodmínečně převažovat!), nerozlišení vrozených instinktů od odstranitelných návyků, ... atd. - kolik psů, tolik individualit.

Pozorujte proto velmi pečlivě ocásek jako barometr štěněčí pohody, ale i tak - chybný přístup nového majitele bude sice vypátrán, ale již ho nelze vzít zpět a ocásek napravit.

Umístění štěněte

Všeobecné pokyny na toto téma najdete v každé kynologické příručce. Faraonovi byste však měli připravit pelíšek, který by měl imitovat dávnověký bezpečný úkryt v pouštním písku. V tomto sypkém materiálu si faraoni mohli vyhrabat jen mělkou prohlubeň a tam - stočeni do klubíčka - byli zarovnání s okolním terénem a barvou k nerozeznání od pouštního písku. Když už jsme je donutili žít s lidmi v jejich bytech, dopřejme jim aspoň kousek místa k pocitu klidu a bezpečí. Takovou "pouštní jamku" vyrobíme z molitanu (výška 3 - 5 cm). Oválné dno má rozměry 50 x 70 cm, pruh molitanu, kterým toto dno na výšku obtočíme, je cca 25 - 30 cm vysoký. Oba kusy potáhneme látkou, pokud možno pevnější, protože dospělí psi si tento pelíšek ještě "upravují". Sešijeme pevnou režnou nití dohromady a kdo je zručný, může ještě na dno přišít ovál z koženky. Za tři hodinky je taková věc hotová a bude vám dělat neocenitelnou službu. Pelíšek můžete v případě potřeby přemístit, faraon vždy bude vědět, že je to jeho místo. Můžete ho sebou vzít na jakékoliv cesty i na výstavy, poznáte sami, že se pes bude cítit i v neznámém prostředí bezpečněji. A ještě ke všemu to můžete vyprat v pračce. Kdo zručný není, koupí si pelíšek již hotový.

Bude-li ovšem vaše štěně patři mezi notorické nenechavce a molitan mu zachutná, máte smůlu a taky je každá rada drahá, musíte vymyslet řešení náhradní. Třeba zcela nevkusnou lepenkovou krabici, kterou vystelete. Proutěné košíky vůbec nezkoušejte, ty s chutí hlodají i psi dospělí, chovající se jinak docela moudře. A pelíšek musí počkat, až ze štěněte vyroste pes. Za velmi vhodné považuji pelíšky z TVRDÉHO PLASTU!! Štěňata to sice okusují, ale rozhodně nezničí, velikostí jsou i pro psa dospělého, stačí dno vystlat složenou dekou. Určitě vydrží až do konce života vašeho psa.

Výstavy a coursingy

V letošním roce nepočítejte v tomto směru se zvláštní aktivitou. Vše se bude řídit vakcinací vašeho štěněte a zejména následným očkováním proti vzteklině. Od tohoto posledního očkování je ještě měsíc karanténa a teprve pak můžete se štěnětem už "mezi lidi". (Přesné termíny jsou v samostatné kapitole.) Do té doby však se se štěnětem vyhýbejte jakýmkoliv kynologickým akcím, nevenčete štěně na "hromadném výběhu psů", nedovolte styk s jinými psy, byť třeba víte, že jsou řádně očkováni. To, co neublíží dospělému psu, může ublížit štěněti. Omezte, prosím, i návštěvy u vás doma - pokud to bude možné. A pokud to možné nebude, aspoň prosím nedovolte, aby kdekdo štěně hladil, muchlal a hrál si s ním. Ať u vás doma či někde venku, na výstavě nebo dostizích budete vzbuzovat pozornost kolemjdoucích. Na to si budete muset zvyknout, máte výjimečného psa. Nepochybuji o tom, že to budou milovníci zvířat a dobří lidé, ale právě ti by měli vědět, jak velice mohou v této době štěněti ublížit pouhým dotykem. (A pozor na hlazení po uších - to vždy!)

První jednu či dvě výstavy si vyberte - od 6ti měsíců věku do třídy dorostu - někde v nejbližším okolí, třeba oblastní či krajské. Budou sloužit výhradně k tomu, aby štěně nasálo výstavní atmosféru a zvyklo si na množství lidí a psů. Stejně způsobíte pořadatelům takové menší výstavní problémy, protože budou muset shánět kvůli vám rozhodčího s aprobací na faraony. Ale podstatné je, že vaše štěně se tam otrká. Teprve v následujícím roce se můžete hlásit na Národní či nejlépe Mezinárodní výstavy a ovšem Klubové a Speciální výstavy. Kolik jich bude, to záleží na vás. Účast na výstavách a cesty nejsou laciné a tak vám do toho nemohu mluvit. Rozhodně však v tomto směru spolupracujte s ostatními majiteli faraonů, napište si kdo, kdy a kam pojede, abyste se tam neobjevili všichni. Někdo druhý být prostě musí,že?!

Do té doby však musíte a budete doma štěně na výstavy připravovat. Náročnost přípravy musí být však úměrná věku, tj. štěně si musí zvyknout na to, že manipulujete s jeho tělíčkem (nejprve vy, pak třeba někdo známý, tj. cizí člověk), - a hlavně! - že za to bude odměněn chválou a kouskem piškotu. Začněte - hned teď! - s ukazováním zoubků. Vlastně to bude pokračování, protože vzhledem k vašemu pozdějšímu odběru jsem tohle už začala dělat sama.

Nejprve odhrněte pysky z předních zubů, potom takto ukážete levou stranu čelistí, nakonec pravou. Tedy tak, jako při předvádění rozhodčímu na výstavě. Stavte ho často - několikrát denně - do výstavního postoje, i když to ze začátku bude vypadat všelijak. Nakonec začněte na vodítku běhat do kruhu a k tomu postupně přidávejte již aspoň trošku zažitou manipulaci s tělem. Takže: 2-3 kolečka, postoj, zoubky, (u psů pak varlátka), a ihned převeliká pochvala, i když všichni víme, že to vůbec nebylo ke koukání.

Rovněž na dostihy budete psa v tomto roce jen připravovat, na dráhu smí až kolem 1 roku života. Dělejte tak formou hry s bílým kouskem hadříku, který před ním budete táhnou po zemi. Bude-li se štěně snažit hadřík dohnat a uchopit, máte vyhráno. Pak stačí jen tuto hru na kořist často opakovat, nejprve hadřík táhněte rukou, později jej přivažte na kus motouzu, aby byla dráha delší. Ubezpečuji vás, že KAŽDÝ faraon běhá!! Chvalte, pobízejte a odměňujte, a hlavně - začněte hned!

Obojek, vodítko, košík

Pro první půlrok kupte štěněti nějaké laciné vodítko a obojek, případně použijte starší. Teprve až začne dospívat, poznáte, jakou má sílu a že ho musíte vybavit solidním a pevným postrojem. Doporučuji pak obojek stahovací z pevné kůže (vepřovice) a vodítko upletené z kožených řemínků a s pevnou otočnou karabinou. Není to zrovna laciné, ale rozhodně pevné. Vyvarujte se všelijakých módních výstřelků, jsou na první pohled krásné, ale při prvním záběru mladého faraona prasknou. Také řetízkové obojky si nekupujte, odírají na krku srst. Postroj, který doporučuji, je téměř nezničitelný a nezapomeňte - faraon nikdy nechodí u nohy, vždy táhne!

Košík je kapitola sama pro sebe, u faraonů je předepsaný drátěný a zhotovený namíru. Objednává se až po jednom roce stáří psa, tedy na dospělou hlavu.

Oteplovací dečku faraon nenosí. Jak jsem již uvedla, za mrazů prostě ven nechodí. A jestli něco před chladem chrání, tak jsou to tlapky a uši, a to jiným způsobem.Přesto se vám taková dečka může hodit pro nějaké sychravé ráno, kdy po prezentaci čekáme někde na louce na začátek dostihů či výstavy, do té doby však jistě uvidíte u svých kolegů dobrý vzor.

Odčervení

Fena -matka byla odčervena v polovině březosti, po porodu i se štěňaty 2x, viz ZP štěněte. Záleží na vás, zda po 14ti dnech znovu požádáte vašeho veterináře o nové vyšetření na přítomnost cizopasníků či jejich zárodků.

Vakcinace

1. štěněčí očkování  - stáří 6 týdnů  - provedla chovatelka
2. štěněčí očkování - stáří 9 týdnů - provedla chovatelka
3. štěněčí očkování - stáří 12 týdnů - provede nový majitel!!! (po dohodě s veterinářem!!!)

Pro štěně je určena kombinace vakcín v přesných termínech, aby byla zaručena jeho naprostá bezpečnost v době, kdy pozbývá postupně laktační imunitu od feny-matky, tj. ve stáří 6,09 a12 týdnů. Dále budete protiinfekčním chorobách pak vakcinovat již jen 1x ročně, nejlépe však týden či 14 dnů před uplynutím roční lhůty. Vakcínu vám doporučí a termín určí váš veterinář.

Od tří měsíců věku již můžete štěně očkovat proti vzteklině, vše dohodněte rovněž s vaším lékařem. PŘED tímto očkováním proti vzteklině však upozorněte lékaře, že některá štěňata této rasy jsou na tuto injekci ALERGICKÁ!! Po očkování proto zůstaňte nějakou dobu v blízkosti lékaře. Zjistíte-li otoky na čenichu či jinde, zrychlené dýchání, zarudnutí očí, IHNED se k lékaři vraťte, pes potřebuje OKAMŽITĚ kalciovou injekci. Alergie krátce na to zmizí, ale přesto ještě den či dva štěně pozorujte. Vzteklinu budete očkovat rovněž 1x ročně, a dbejte pokynů vašeho lékaře, který nejlépe zná nákazovou situaci ve vašem kraji. Také ho požádejte, zda by mohl 3. injekci, případně i vzteklinu naočkovat u vás doma, ne-li, pak v ordinaci či čekárně držte štěně stále v náruči. Nepodezřívám vašeho lékaře, že zanedbává hygienu, ale přece jen se tam pohybují různě nemocná zvířátka a vašemu štěněti bude ještě nějakou chvíli trvat, než si vybuduje obranný systém.

Opakuji, že jsem v kterékoliv době připravena vám poskytnou radu či pomoc. Přeji vám pro první měsíce hodně trpělivosti a pak šťastný a spokojený život s usměvavým faraonem!


bartod © 2008 Na počátek stránky    |     Hlavní stránka