pes Faraon

Dagmar Nebeská


  Seznamte se 

Rozšířený výklad plemenného standardu FCI č. 248 - Faraonský pes.

Každý čistokrevný pes má chovný standard, který popisuje "ideálního" psa konkrétní rasy. Je to soubor pravidel, podle nichž se má toto plemeno chovat, vystavovat a také posuzovat. Standardy nejsou psány pro nováčky, nýbrž pro ty, kteří se zajímají o podrobnosti chovu a také znají odborná kynologická názvosloví. Majitelé různých domácích mazlíčků většinou nemají ani potuchy, co to standard je a k čemu je zapotřebí, pokud si neopatří takového psa jehož chovu se chtějí věnovat. Od toho okamžiku přestávají být nováčky, stávají se chovateli a standard by se měl pro ně stát velmi významnou věcí při chovatelské práci.

Faraonský chrt čili faraonský pes (nebo Kelb tal Fenek, maltský chrt), je velmi starobylé plemeno, jedno z nejstarších vůbec. Toto plemeno se v podstatě nezměnilo od doby, kdy bylo zobrazeno na malbách, reliéfech a plastikách, nalezených ve hrobkách starých Egypťanů. Standard faraona byl vypracován až po jeho náhodném nalezení na Maltě a následném znovuvzkříšení teprve v červnu roku 1987 pod číslem 2448. Nově pak pod stejným číslem a beze změn 15.9.1997. Tento standard je příkladný a také jedním z mála, které ideálního psa nejen popisují, ale určují i účel. Byl napsán po zralé úvaze a každé slovo je tu pečlivě zváženo a moudře zvoleno. Někteří významní a zkušení rozhodčí o něm poznamenali, že standard faraona je jedním z nejjasnějších a nejstručnějších standardů, jaké kdy byly napsány. Není natolik rozvláčný, aby se mohl stát nudnou četbou, ale říká mnoho prostřednictvím nemnoha slov a neponechává téměř žádný prostor pro fantazii. Majitelé a chovatelé faraonů, kterých je hrstka nejen v naší zemi, ale v celé Evropě vůbec, by měli být vděčni průkopníkům chovu, že dali tak vynikající a důkladný popis ideálního faraonského chrta.

Výklad:

Celkový vzhled

Středně velký chrt, ušlechtilého držení těla, s ostře řezanými liniemi. Půvabný, ale mohutný. Velmi rychlý, s volným, rychlým a lehkým pohybem a ostražitým výrazem.

Vlastnosti

Ostražitý, náruživý lovec, loví čichem a zrakem, pro blízkou kořist využívá i sluch.

Jako moderní trysková letadla spojuje v sobě i faraon půvab, sílu a rychlost. Je to lovecký pes střední velikosti, vážící 18 až 27 kilogramů, s královským chováním a vláčnými liniemi, které pokrývají jeho hladké a pevné svalstvo. Hlava a krk musí být v rovnováze s tělem, celek vzbuzuje dojem elegance a půvabu. Jeho ostražitost, hbitost a schopnost rychle reagovat a bez námahy se pohybovat, mu dávají předpokladu k běhu za umělou návnadou. Jako chrt je na závodní dráze náruživý a zcela popustí uzdu svému temperamentu. Stavbou těla není sice předurčen k závratným rychlostem, ale žádné jiné plemeno chrtů se mu ve spolehlivosti na dráze a hlavně v chuti a radosti z běhu nevyrovná.

Povaha

Ostražitý, inteligentní, přátelský, vlídný, hravý.

Povaha je těžko podchytitelná vlastnost, ale je právě tak důležitá, jako vlastnosti fyzické. Někteří chovatelé se tak intenzivně snaží o fyzicky dokonalého psa, že úplně přehlížejí mentální kvalitu svých zvířat. S vrozeně zlým či nadměrně zdrženlivým psem by se nemělo pro další chov počítat. Popis povahy ve standardu je snad dostačující, ale pro společný život s faraonem musíme znát ještě mnohé detaily. Za zmínku stojí typická vlastnost faraona: umět se v každé situaci samostatně rozhodnout. Je to pro něj samozřejmost, kterou ho vybavil tisíciletý boj s přírodou i člověkem o přežití.
Stále větší oblibu si však faraonský chrt získává pro prvně jmenovanou vlastnost - tedy vrozenou ostražitost. Je totiž ke svému okolí neustále pozorný a to i v přítmí či v noci, kdy spí s horním uchem neustále vztyčeným. Bezpečně zaznamená neobvyklý pohyb nebo neznámý zvuk a okamžitě brání svoje teritorium výstražným štěkotem. Vše bez učení a výcviku, které je u jiných plemen nutné. Stručně lze říci, že u majitele faraona vetřelec nemá šanci - což je v současné době při stoupající kriminalitě potěšující. A potřebné.

Hlava a lebka

Lebka dlouhá a suchá a výrazně modelovaná. Hřbet nosu o něco delší než lebka . jen mírný stop.Vrchol lebky rovnoběžný se hřbetem nosu představuje tupý klín.

Nos

Masová barva, odpovídající barvě srsti.

Hlava faraona by měla vypadat jako tupý klín, pokrytý silnými dlouhými svaly. Je to elegantní hlava a neměla by mít žádné prohlubně ani vypoukliny. Čelo by mělo být rovnoběžné se hřbetem nosu, pouze s mírným stopem. Pes se stále skloněnou hlavou - i když nejde o závažnou vadu - ztrácí něco z královského zjevu ideálního faraona. Nos, oči a pysky mají masovou barvu, odpovídající barvě srsti. Faraoni se při vzrušení dovedou červenat, při čemž nos nabývá tmavšího masového odstínu, nikdy však barvy tmavě játrové nebo černé.

Oči

Jantarové barvy, sytostí odpovídající barvě srsti. ovál mírně hluboko posazený s ostrým inteligentním výrazem.

Uši

Středně vysoko posazené, při afektu vztyčené, ale velmi pohyblivé. U základny široké, jemné a velké.

Ústa

Mohutné čelisti se silnými zuby. Nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby dolní a jsou posazeny kolmo k čelistím.

Faraoni mají jedinečné oči. Jsou oválného tvaru jako mandle, jsou neobyčejně ostré a velmi výrazné. Dívají se přes vás, ale přesto z nich přečtete všechno. Zdá se, že faraoni citlivě vnímají momentální náladu člověka. Jste-li smutní a potřebujete společníka, objeví se vám faraon tiše a náhle u nohou. Když se pak podíváte do těch neskutečně krásných jantarových očí, podaří se vám překlenout propast věků a představíte si, jak tito psi skotačí na egyptském písku a hrají si s dětmi faraonů.
Jejich uši jsou velkolepé, zvláště když psi s ostražitostí očekávají hru nebo kořist. Je to jeden z jejich význačných rysů. Měkké uši se příliš nehodí k faraonové elegantní hlavě a chovatel by měl dbát na to,aby nepodporoval vývoj příliš měkkých nebo slabých uší.Uši jsou velmi pohyblivé a faraoni výborně slyší. Na Maltě berou faraony ven do polí na lov v noci. Loví stejně dobře zrakem, sluchem a čichem. Když se ženou za kořistí nebo jsou jinak vzrušení, uši jim zrůžoví. To je součástí onoho červenání, které je u tohoto plemene tak jedinečné.
Čelisti by měly být mohutné, nikoliv však hrubé, neboť jde o eleganci hlavy. Pes s krátkou nebo slabou dolní čelistí by nemohl uchopit a držet ulovenou zvěř. Faraon má neobyčejně bílé zuby, které zůstávají v dobrém stavu i u starších psů.

Krk

Dlouhý, suchý, svalnatý, mírně zaoblený. Čistá linie hrdla

Tělo

Pružné s téměř rovnou hřbetní linií, od kříže ke kořeni ocasu se mírně svažuje. Hluboký hrudník až po loket. Pružná žebra, mírně vykrojená. Délka těla od hrudníku až po kyčelní kosti o něco větší než kohoutková výška.

Faraona má mít dobře stavěné tělo s dostatečným prostorem pro srdce a plíce, aby mohly dobře fungovat - to je u loveckého psa mimořádně důležité. Hluboký hrudník a pružná žebra poskytují srdci a plícím dost místa pro rozšíření v akci. Faraoni jsou o něco delší v těle než je kohoutková výška. I zde musí být všechno v rovnováze, hlava s krkem, tělo se správnou délkou nohy. Faraon by neměl mít nadváhu. Je to běžecký a lovecký pes a vypadal by při běhu nemotorně. Zejména v mladém věku při neukončeném vývoji by to bylo hazardní pro jeho zdraví, v dospělosti by zase chyběla rychlost a obratnost. Ale faraon nemá být ani vychrtlý. U ležícího faraona správné váhy se nemají rýsovat žeberní a kyčelní kosti, ale při pohybu by měl být vidět mírný obrys žeber.

Přední partie

Ramena silná a dlouhá a položená hldně dozadu. Přední nohy rovné a rovnoběžné, lokty dobře zaúhlené a zápěstí silná.

Zadní partie

Záď silná a svalnatá, mírně zaoblené stehno. Dobře vyvinuté lýtko. Končetiny při pohledu odzadu rovnoběžné.

Standard faraona se zmiňuje o síle, ale nezapomíná ani na půvab a rychlost. Ramena musí být silná, nejde však o objemnost, nýbrž o jejich funkci pro rychlost. Úhel ramenní lopatky má značný vliv na pohyb a držení těla. Lopatky by měly být natolik pevné, aby zaručovaly správný pohyb, při němž jsou lokty souběžné. Honící pes nemá mít lopatky sevřené, neboť musí mít dost volnosti na to, aby mohl snadno sklonit hlavu k zemi a uchopit hračku nebo kořist v plném běhu.
Zadní nohy faraona musí být svalnaté a silné, dobře zaúhlené. Mírný oblouk stehna umožňuje rychlý start, pružnost nohy a mohutný výpad. Podkolení - díváme-li se odzadu - mají být navzájem rovnoběžná, nemají vybočovat dovnitř ani ven. Úhel předních a zadních partií musí být v rovnováze. Někteří psi jsou hranatější než jiní, ale vyváženost psa musí být vždy zachována.

Tlapky

Silné s dobrými kotníky, pevné, nevybočující dovnitř ani ven.Hodně vypolštářkované. Vlčí drápek může být odstraněn.

Ocas

Středně posazený, u kořeny silný,ke konci zúžený ve tvaru biče. V klidu dosahuje pod koleno. Šroubovitě zahnutý ocas je nežádoucí.

Faraonský chrt má velmi zvláštní chodidlo. Nemá krátké prsty jako kočka ani dlouhé jako zajíc, ale je kombinací obou. Faraoni užívají přední nohy obdobně jako kočka, dokonce se i jimi umývají. Chodidlo je velmi silné, hodně vypolštářkované, kostnaté a mohutné. Zadní i přední vlčí drápek někdy chovatel odstraňuje, když jsou štěňata dva dny stará. Ponechané pasdrápky se později zachycují za drsný terén, trávu či větvě a způsobují psu bolestivá a stále se opakující zranění. Jinak však zkušenost ukázala, že nohy faraonů vydrží hodně a jejich poranění i při běhu na velmi drsném a nerovném terénu je jen výjimečné. Tlapky jsou však velmi citlivé na mráz, sníh a led.
Ocas faraona je jako barometr. Nic nás nepotěší více než pohled na faraona, jak radostně skotačí a šťastně při tom mává ocasem. Nebo jak se těší z chycené kořisti, drží hlavu vysoko a mává ocasem, aby si každý všiml jeho výkonu. Ovšem dlouhé ocasy nejsou vždycky výhodou. Musíme dávat pozor, abychom je nepřivřeli mezi dveře, protože zotavení z vážného úrazu trvá neobyčejně dlouho a mnoho psů při takové nehodě o ocas přišlo. Majitelé také musí dbát na to, aby neukládali cenné předměty nebo křehké starožitnosti či sklo na místa ve výši faraonova ocasu, neboť tento je velmi silný a dovede šlehnout skutečně jako bič. Pes, který je nejistý, stahuje ocas mezi nohy a je smutné vidět takového faraona. Pozorujte tento "barometr" a uvidíte-li u svého psa tuto známku ostýchavosti, jde pravděpodobně jen o to, že by měl být společenštější.

Držení těla a pohyb

Volné, plynulé, hlava nesená hodně vysoko. Našlapování dobré bez viditelné námahy. Nohy se pohybují souběžně s tělem.Tendence k odhazování nohou stranou nebo k našlapovánízvysoka je velmi nežádoucí.

Srst

Krátká a lesklá, od jemné a hladké až k mírně drsné. Bez podsady.

Pohyb faraonského chrta má být krásný, hladký a bez námahy. Má-li pes dobrou stavbu těla, pak se i dobře pohybuje. Nadměrně rovná ramena mohou mít za následek plavání nebo pádlování v přední části těla, naopak sbíhavé paty vytváří při pohybu zbytečný a neefektivní pohyb zádě. Faraon je honící pes a má se pohybovat rychle a lehce.
Srst faraon nemá tak rozmanitou jako některá jiná plemena.Jejich krátká a lesklá srst je výhodná pro chov v domě a další příjemná vlastnost je ta, že srst nikdy nemá psí pach, dokonce ani když je vlhká.

Barva

Od žlutohnědé po sytě žlutohnědou s bílými znaky, povolenými takto: bílá špička ocasu je velmi žádoucí, bílá na hrudníku tzv. hvězda, bílá na prstech, tenký bílý znak na střední ose hlavy je přípustný. Žíhání nebo bílá barva jinak než uvedeno je nežádoucí.

Mnoho tvorů matky přírody má barvu srsti sloužící jako ochrana proti jejich přirozeným nepřátelům. Faraonský chrt je sice lovec drobné zvěře, ale snadno si můžeme představit, že i on sám mohl být také někdy loven. Je tedy pravděpodobné, že faraon získal svoji žlutohnědou barvu podle barvy písku v ranních hodinách, sytě béžovou podle barvy písku v poledním žáru a rudohnědou podle jeho barvy při dramatickém pouštním západu slunce. V podstatě je to jedna a táž barva pouštního písku, ale v jeho různých odstínech. Někteří faraoni mají světlejší odstíny na lopatkách či kolem krku, což je přípustné. Štěňata se rodí světlejší a jejich srst postupem doby tmavne. Rovněž bílé znaky se zmenšují nebo mizí úplně.
Standard velmi přesně vymezuje povolené bílé znaky. Bílá špička ocasu je velmi žádoucí, ale její absence u jinak kvalitního psa není vadou.Bílé na hrudníku sice říkáme "hvězda", ale je to spíše skvrna, větší či menší, ale vždy ve střední ose těla. Chovatelé musí dbát na to, aby se nevyvinulo více bílé, než je ve standardu předepsáno.
Bílá na prstech musí být skutečně jen na prstech a nesmí to být "punčoška", sahající až po koleno či loket. Také tenký bílý znak podél střední osy čela je přípustný. Ale každá jiná bílá skvrna na kterékoliv jiné části těla, než je uvedeno, zvláště jednostranná (plotna, půllímec), znamená diskvalifikaci výstavní i chovnou. I taková štěňata se někdy ve vrhu narodí, nazývají se "mismarked - se špatnými znaky". Není zapotřebí je utrácet, mají nárok na průkaz původu, ale chovatel musí být natolik svědomitý, aby je nepoužil k dalšímu chovu.

Výška

psi - ideálně 56cm (22-25palců)
feny - ideálně 53 cm (21-24 palců)

Standard jasně doporučuje ideální výšku. V závorce však udává ještě povolenou toleranci, u psů do výše 25 palců, tj. 63,5 cm, u fen 24 palců, tj. 61,0 cm. Málokdy totiž vidíme na výstavách faraony v ideální výšce, tj. na dolní hranici povoleného rozpětí. Přestože pro posouzení psa je směrodatná a důležitá jeho celková vyváženost, doufejme, že se chovatelé i rozhodčí budou uvedeným doporučením aspoň částečně řídit. Mírná odchylka v rámci tolerance nemusí mít vážné následky, ale budou-li oba jedinci z chovného páru na horní hranici kohoutkové výšky či ještě nad ní, může být za několik let ovlivněn celý chov. To už se stalo mnoha výstavním psům i z jiných plemen. Nedbá-li se doporučené výšky ve standardu, pak nemusí vůbec existovat.

 

Faraon, zdravý duševně i tělesně, je chloubou svého chovu i zdrojem potěšení pro všechny, jimž prokázal tu čest a poctil je svou přítomností. Ještě dlouho předtím, než jsem odchovala svůj první vrh faraonů, poučovala mě moje rádkyně a dlouholetá chovatelka faraonů o odpovědnosti k chovu a napsala mně: "Euthanasie stojí 10 dolarů, kastrace 50 dolarů, ale cena za to, že musíme hledat omluvy pro faraona, který nedělá čest svému plemeni a chovateli, je nevyčíslitelná! Takového vyřaďte!"
To bylo dávno, ceny se mezitím změnily, ale odpovědnost nás, chovatelů, k ještě živému odkazu starých Egypťanů, zůstává.

Literatura: The Ancient Egyptian Pharaoh Hound. Dagmar Nebeská
 


bartod © 2008 Na počátek stránky    |     Hlavní stránka